İsrail bedelini mutlaka ödeyecek

ANKARA Milliyet – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye ve beraberindeki heyeti dün İstanbul Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde kabul etti. Yaklaşık 2,5 saat süren görüşmede Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan eşlik etti. 

Dünyanın gözü buradaydı 

Gazze’ye yönelik saldırıların sürdüğü ve İsrail-İran geriliminin tırmandığı süreçte dünyanın gözü yapılan bu kritik görüşmedeydi. İran-İsrail gerilimi hakkında İngiliz basınına konuşan Batılı diplomatlar Türkiye’nin arabulucu rolüne dikkat çekmişti. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze’ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreci ile ilgili konular ele alındı. Erdoğan, Türkiye’nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere uygulanan zulme çekmek için diplomatik gayretlerini sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil kalıcı ateşkes ihtiyacının her fırsatta vurgulandığını söyledi. İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini, Türkiye’nin her zeminde Gazze’ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, “Tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini” ifade etti. 

Erdoğan, “İsrail’e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik, bütünlükten geçtiğini, uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail’e karşı Filistin’in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini” söyledi. Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarını sürdürdüğünü, bugüne kadar 45 bin tondan fazla insani yardımın bölgeye sevk edildiğini ve İsrail’e yönelik bir dizi yaptırımın hayata geçirildiğini anlattı. 

‘İsrail’e zemin kazandırılmamalı’

İsrail ile İran arasındaki gerilimleri de değerlendiren Erdoğan, yaşananların İsrail’e zemin kazandırmaması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Haniye ile görüşmesinin ardından Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’yi de kabul etti. Görüşmede Türkiye ve Mısır ilişkileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili gelişmeler ile küresel ve bölgesel konular ele alındı.

ANKARA’DAN İSRAİLLİ BAKAN’A SERT YANIT:

‘Utanması gereken 35 bin Filistinliyi katledenler’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Dolmabahçe’deki Gazze zirvesine tepki gösteren İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz’a yanıt verdi. Keçeli, “Utanması gereken, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 35 bine yakın Filistinliyi katleden İsrailli yetkililerdir.İsrail Hükümeti üyelerinin gündemi değiştirme çabaları sonuç vermeyecektir. Türkiye’nin önceliği, Gazze’deki katliamın sona ermesinin sağlanması ve Filistin devletinin kurularak bölgemizde kalıcı barışın tesisidir. Bu doğrultuda çalışmaya ve İsrail’in işlediği suçlarla ilgili gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çelik ise “İsrail Dışişleri Bakanının Cumhurbaşkanımızı hedef alan hadsiz açıklaması, İsrail Hükümetinin yaptığı katliamları örtbas etme çabasından başka bir şey değildir. Çocuk katilleri her türlü ateşkes ve barış girişimine düşmanlık ediyor. Bu nedenle, Cumhurbaşkanımızın ateşkes ve barış için liderlik ettiği siyasetin bu katliam şebekeleri tarafından hedef alındığını biliyoruz. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar insanlık önünde mahkum oldular ve hukuk önünde hesabını bir gün verecekler” dedi. ● ANKARA Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x